طراحی سایت صحیح

طراحی سایت صحیح

طراحی سایت صحیح  : یک سایت خوب باید به طور صحیح طراحی شود تا کاربر بتواند به آسانی با آن کار کند .

1. مسیریابی و رابط کاربری ساده

این مبحث در طراحی سایت بسیار مهم است. اگر وبسایت شما، رابط کاربری روان و آسان داشته باشد، کاربران وقت بیشتری را در سایت شما بوده و از بازدید سایتتان لذت برده و احساس خوشحال کننده ای خواهند داشت.

مسیریابی سایت را باید به بهترین و آسان ترین شکل ممکن طراحی و پیاده سازی کنید. از کلمات آسان و قابل فهم و ساده مثل "خانه، درباره ما، تماس با ما و . . . " بهره بگیرید زیرا نوار مسیریابی آسان به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند به آسانی از طریق نوار مسیریابی به صفحات مختلف سایت شما رفته و از اطلاعات مورد نیاز استفاده کنند.

همچنین در طراحی وب سایت خود نوار مسیریابی و منو ها را بصورت سازمان دهی شده نگاه دارید. اگر قصد استفاده از لایه ها و دسته بندی های مختلف و جدا از هم را دارید ، این وظیفه را به خوبی سازماندهی کنید تا کاربر بتواند به راحتی آن ها را پیدا کند .

2. زمان لازم برای بارگذاری وبسایت

رضایتمندی کاربران سایت، ارتباط مستقیم با زمان بارگذاری سایت دارد. هر چه این زمان برای سایت کم تر باشد، رضایت کاربران بیشترو زیادتر خواهد بود و به جای اینکه از سایت به علت طولانی بودن زمان بارگذاری خارج شوند به گشت و گذار داخل سایت ادامه خواهند داد و از آن لذت خواهند برد .

در طراحی وبسایت خود از قرار دادن عکس ها و فایل های پر حجم فلش و سایر فایل های پر حجم جدا خودداری کنید و یا تعداد آنها را به حداقل برسانید. زمان بارگذاری سایت را با فشرده کردن فایل هایتان کم کنید .

3. خوانا بودن مطالب سایت

متن هاو مطالبی که در سایت می گذارید باید به گونه ای بوده که کاربران و بازدیدکنندگان بتوانند بدون زحمت، سریع و راحت آنها را خوانده و درک کنند و به راحتی از آنها استفاده کنند . از فونت مناسب استفاده کنید تا کاربران از بازدید کردن از سایت شما راضی باشند .

نوع فونت و ترکیب رنگ و فاصله گذاری از فاکتورهای بسیار مهمی است که باید حتما رعایت شود. فونتی را که به آسانی قابل خواندن است انتخاب کنید .

4. استفاده آسان

نکته دیگری که در طراحی وبسایت بسیار حائز اهمیت و کلیدی می باشد، این است که سایتتان را در دستگاه های مختلف و مرورگرهای متفاوت امتحان کنید. زیرا امروزه استفاده از تبلت ها رواج یافته و تعداد زیادی از افراد از طریق تبلت ها و موبایل ها به مرور اینترنت می پردازند. پس طراحی سایت خود را طوری انجام دهید که در دستگاه ها و مرورگرهای مختلف به خوبی کار کند. این کار بازدیدکنندگان سایت را افزایش می دهد .

مفهوم طراحی سایت ، چند اشتباه در طراحی سایت :

1-     جستجوی نادرست و غلط در سایت

جستجو در سایت بصورت خیلی دقیق و تحت اللفظی با موتورهای جستجو قابلیت استفاده در قسمتهایی که غلط املایی دارد را کم میکند از قبیل صیغه جمع ، خط فاصله ها و سایر علائمی که در پرسش وپاسخ ها استفاد ه میشود . این قبیل جستجوها به ویژه برای کاربران سالخورده دشوار است اما در واقع برای تمام افراد مشکل ایجاد میکند.

مشکل مربوط به زمانی است که موتورهای جستجو در اولویت قرار دارند که صرفا بر اساس چگونگی شرایط پرسش است نه نوع اطلاعات آن.

اگرچه جستجوی پیشرفته سایت گاهی اوقات می تواند کمک کند ، اما جستجو ساده معمولا بهتر کار میکند، و اینکه جستجو باید به صورت یک باکس ساده ارائه شود، و آن چیزی است که کاربران به دنبال ان میگردند.

2-     فایلهای pdf برای مطالعه سایت

کاربران از اینکه بخواهند در حین جستجو یک فایل pdf را مشاهده کنند متنفرند.چون وجود این فایلها روند جستجو را بهم میزند. حتی چیزهای ساده مانند چاپ کردن و یا صرفه جویی در اسناد ایجاد مشکل میکند زیرا دستورات استاندارد در مرورگر کار نمی کنند.

لایه ها معمولا برای ورق کاغذ بهینه سازی شده اند. که به ندرت با اندازه پنجره مرورگر کاربران مطابقت دارند. خداحافظ متنهای طولانی و سلام فونت کوچک.

از همه بدتر ،pdf یک بخش تمایز نیافته است که به سختی فعال میشود .pdf خیلی عالی است برای چاپ و توزیع کتابهای راهنما و دیگر اسناد بزرگ که نیاز به چاپ دارند .برای این منظور آن را رزو کنید و تبدیل کنید هر اطلاعاتی رو که نیاز به مرورگر دارد یا خوانده شود بر روی صفحه نمایش بر روی طراحی صفحات وب سایت واقعی. بحث مفصل ما این اsت که چرا pdf برای مطالعات آنلاین خوب نیست .

3-     رنگ بندی لینکهایی را که در سایت بازدید میشوند را تغییر ندهید:

درک خوبی از حرکات گذشته در طراحی سایت به شما کمک می کند تا مکان فعلی خود را درک کنید.این در اصل نقطه اوج کار شماست .دانستن مکان و جایگاه خود در حال و گذشته به نوبه خود باعث میشود که راحتتر برای آینده خود تصمیم گیری کنید. لینکها از عوامل موثر در روند طراحی سایت هستند.کاربران لینکهایی را که در اوایل بازدید خود بی فایده میبینند را رد میکنند .در عوض ،انها ممکن است لینکهایی را بازدید کنند که در گذشته برایشان مفید بوده است.

مهمترین موضوع این است که دانستن این موضوع است چه صفحاتی در حال حاضر توسط بازدیدکنندگان بصورت پی در پی بازدید شده است.

این مزایا را تنها تحت یک فرض مهم افزوده میشود: اینکه کاربران میتوانند تفاوت بین لینک های مهمی که ویزیت شده یا ویزیت نشده اند را عنوان کنند به این دلیل که سایت آنها را در رنگهای مختلف نشان میدهد. زمانی که لینک ها بدون تغییر رنگ مورد بازدید قرار میگیرند.

یک وب سایت اصولی و درست علاوه بر داشتن ظاهر و گرافیک سایت خوب باید اصولی برنامه نویسی شده باشد و در تهیه و ساخت آن مسئله ی سئوی سایت و بهینه سازی موتور جستجو رعایت شده باشد تا بازدید کنندگان آن افزایش چشم گیری داشته باشند .

       
نام شما (*) :
ایمیل شما :
تلفن شما (*) :
کد امنیتی (*) :
پیام شما (*) :

برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.