استاندارد طراحی وبگاه‌ اینترنتی

استاندارد طراحی وبگاه‌ اینترنتی

تست اعتبار داشتن طراحی وب سایت یا همان واژه Validation یکی از کارهای با اهميتي است که طراح و برنامه نویس وب بایستي به آن توجه نمايند .استاندارد طراحی وبگاه‌ اینترنتی  با مد نظر قرار دادن به اينكه هر حوزه اختصاصي شده است شامل موارد زير مي باشد:

استانداردهای کنسرسیوم جهانی وب W3C

استانداردهای سازمان موسوم به نیروی ضربت اینترنتIETF

RFC یا ابداعات مهندسین رایانه که توسط IETF به عنوان استاندارد در می‌آیند

استانداردهای جامعه سازندگان رایانه اروپا

استانداردهای سازمان بین‌المللی استاندارد

استانداردهای یونی کد که توسط کنسرسیوم یونی کد نمايش گذاشته شده است.

استانداردهای IANA يا يانا : نهاد شماره‌های اختصاصی اینترنت (Internet Assigned Numbers Authority)

در یک ديد جامع زماني كه یک طراحی سایت و صفحه وب بر اساس استانداردهای وب طراحی شده است هدفمان اين است که طراحی سایت یا صفحه اینترنتی استاندارد هاي HTML و CSS وJavascript به كار رفته در سايت را رعايت كرده باشد .

در طراحی وب استانداردها اين اطمينان را به ما مي دهد که كليه افراد قابليت دسترسي به اطلاعاتی را دارند که تامین می کنیم و هميشه توسعه وب را پر سرعت و جالب مي كند.

هماهنگ با استانداردها بهره بردن از وب سایت را برای افرادی كه نیازهای خاص دارند را ساده تر می‌کند. افراد نابینا شايد سیستم هایی برای خواندن صفحات وب را دارا باشند. افرادی كه از لحاظ بینایی ضعیف مي باشند از صفحات بزرگ برای خواندن راحت استفاده كنند.

هميشه دليل هاي خوب و با ارزشي برای توسعه دهندگان وبسایت و طراحی وب موجود است که با استانداردهای وب مطابقت دارند. برای مثال مي توان گفت كه موتورهای جستجو کار فهرست کردن طراحی وبسایت ها را به خوبي انجام مي دهند. به كار گيري از کدهای اختصاص داده شده به یک مرورگر در بعضي موارد کار طراحی یک صفحه را چند برابر مي نمايد. و هنگامي که رسانه تازه اي عرضه مي شود در جهت ايده آل شدن سایت، کار بسياري به جاي مي گذارد. این شرايط بدون مفهوم هدایت استانداردهای طراحی وب تنها بدتر و بدتر خواهد شد.

تعدادي از مردم بيم آن را دارند كه استاندارد ها سبب محدود شدن هستند و در اصل بعضي از كار ها كه در توسعه و طراحی وب خسته كننده است را پاك مي كنند و اين كار ها را ديگر به كار نمي برند.به همين خاطر براي خلاقيت توسعه دهندگان تايم و انعطاف پذيري بيشتري در اختيارشان قرار مي دهند.

ساپورت كردن استانداردها به وب امكان این را مي دهد که تا وقتي نوآوری را تشويق مي كند زنده بماند و در همین راهي كه پيش رو دارد (طراحی سایت) ادامه دهد.

استانداردها موارد بسياري برای ارائه دادن دارند که در پروژه استانداردهای وب ما تا جايي كه لازم باشد ارزيابي مي نماييم تا درباره يادگيري آن ها به شما كمك كرده باشيم. این متن نقطه آغازي است، به شما مي گويد كه چه استانداردهایی وجود دارد، وظيفه انها چيست و دليل اين كه شما بايد به آن ها توجه نماييد چيست و درك قوي را براي شما خواهند داد.هر بار که ما یک قسمتي از وب را خلق مي كنيم كمكي به فضای عمومی اطلاعات مي كنيم.

وبگاه اینترنتی

استانداردهای ECMA

ECMA چیست ؟

انجمن سازندگان اروپایی رایانه (ECMA) که در سال ۱۹۶۱ تاسیس شده و سازماني است تا نیازهای استاندارد سازی قالب های عملیاتی رایانه از جمله زبانهای برنامه نویسی و کدهای ورودی/خروجی را توليد نمايد.مكان ECMA در ژنو سوئیس ودر نزدیکی اداره مرکزی سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ISO) و کمیسیون علوم الکترونیکی بین‌المللی (IEC) قرار گرفته است. در سال 1994 نام ECMA به انجمن اروپایی برای استانداردسازی اطلاعات و سیستم های ارتباطی تغییر داده شد به این دليل که بازتاب فراتري از دامنه كارهايش در اختيار داشته باشد.

وظيفه اش چه مي باشد؟

كار ECMA گسترش استانداردها است و در حوزه اطلاعات و فناوری‌ های ارتباطی گزارش فنی میدهد. ECMA یک انجمن از شرکتها است و یک موسسه استانداردسازی رسمی نيست، همكاري و مشاركت خود را با نهادها و موسسه‌ های ملی یا بین‌المللی انجام مي دهد.

استانداردهای ECMA یک اساس و بنیاد برای استانداردهای بین‌المللی و اروپایی به رسميت شناخته شده است. و تعداد بیش از ۲۷۰ استاندارد ECMA و ۷۰ گزارش فنی منتشر شده است.

از استانداردهاي گفته شده ۸۵ مورد به عنوان استاندارد بین‌المللی توسط (ISO) شناخته شده اند. اضافه بر اين ها ۲۵ مورد به عنوان استاندارد اروپا توسط موسسه اروپایی استانداردهای ارتباط از راه دور به رسميت شناخته شده اند.

منظور از استانداردهای ECMA چه مي باشد؟

ECMA Script زبان برنامه نویسی استاندارد مي باشد که بيشتر بر پايه JavaScript از Netscape و JScript از Microsoft است. ECMA Script بوسيله ي اعضاي هیئت فنی ۳۹ از ECMA مشخص گرديده است.

کاربرد با اهميت ECMA Script، که زبان مبتنی بر شی مي باشد، اداره كردن اشیائی است که در صفحات وب بوسيله ي الگوی شیئی سند (DOM) تعيين گرديده اند. این اشیاء قابليت اضافه شدن، پاك شدن، جا به جايي و تغییر ویژگی را دارند و به توسعه دهندگان وب اجازه داده مي شود كار هايي مثل متن متحرک، کلیدهای گرافیکی و صفحه هايي که بر مبناي ورودی کابر بدون اينكه نياز به لود گذاري دوباره تغییر كنند، خلق شوند.

ويژگي هاي عمومي ECMA Script، استاندارد ECMA – ECMA262 ويژگي هاي زبان برنامه نویسی ECMA، نگارش دوم مي باشد.

Validation يا اعتبار سنجي چیست ؟

Validation (اعتبار سنجي) پروسه تست کردن یک صفحه وب در مقابل استانداردهای کنسرسیوم وب یا همان W3C برای سندهای HTML و XML انجام مي شود.

چرا بایستي سندها را Validate يا اعتبار سنجي نماييم ؟

دلیل بسیار با اهميت اين است که سندهایی که بر پايه استانداردهای W3C نمی‌باشند وابسته به غلط گیری مرورگری هستند که در آن در حال نمایش می‌باشند و این كار سبب مي شود که این مدل صفحات بر روی مرورگرهای متفاوت نمایش‌های گوناگوني به همراه داشته باشند و اينكه به خوبي مشاهده نشوند.

شايد اكثر وب سایت ها و حتی طراحی وب هایي كه معروف هستند نيز اعتبار سنجي يا Validate نمی‌شوند، اینگونه سایت ها به دليل نام و معروف بودنشان است که به اين امور توجه نمي کنند ، ولي طراحی وبسایت های معمولي توانايي انجام آن را ندارند و نمی‌توانند برای خود شهرت كسب نمايند پس بايستي اين كار بطور حتم انجام گيرد.

انجام اين كار براي افراد معلول و ناتوان مفيد واقع مي شود زيرا بسياري از برنامه‌هایی که از روی صفحات وب می خوانند به استاندارد بودن کد صفحه وابسته هستند.

اعتبار سنج ‌های طراحی سایت چه مواردي را شامل مي شود؟

اعتبار سنج HTML – XHTML / اعتبار سنج CSS/ اعتبار سنج RSS/ اعتبار سنج SVG / اعتبار سنج RDF/ اعتبار سنج P3P/ اعتبار سنج XML/ اعتبار سنج XML Schema/ اعتبار سنج WAI/ اعتبار سنج XSL/ اعتبار سنج XForm/ اعتبار سنجی XForm/ اعتبار سنج SOAP/ اعتبار سنج SPARQL/ اعتبار سنجی SPARQL/ اعتبار سنج MathML/ اعتبار سنج inKML/ اعتبار سنج OPML/ اعتبار سنج OWL/ اعتبار سنجی OWL/ اعتبار سنج قابلیت دسترسی/ اعتبار سنج دسترسی/ اعتبار سنج Google Sitemap/ بررسی لینک ها/ بررسی مدت لود فایلها/ میزان پشتیبانی مرورگرها/ بررسی گذرواژه/ اعتبارسنجی seo/ اعتبارسنج seo/ ابزار آنالیز seo/ اعتبار سنجی CSE HTML/ بررسی robots.txt/ بررسی فایل robots.txt/ اعتبار سنجی RSS/ تعدادی از اعتبار سنج ها/ اعتبار سنج وب‌گاه/ آنالیز متاتگ/ تحلیل گر متاتگ/ اعتبار سنج چ تی ام ال WDG/ اعتبار سنج متاتگهای Geo/ مکان یابی آی پی/ اعتبار سنجی لینک ها/ اعتبار سنجی لینک ها به شكل درست و با دقت/ اعتبار سنجی وب‌گاه مطابق بامعیارهای وب 2/ اعتبار سنجی لینک های وب‌گاه و اعلام خطر مشکلات لینک ها با پشتیبانی دائمی

مزایای استفاده از استانداردها برای طراحی وب چیست ؟

قابل دسترس بودن : برای نرم‌افزار/ دستگاه و برای مردم

پایداری

نتیجه گیری

ما به عنوان توسعه دهندگان طراحی وب، هميشه تلاش مي كنيم که مشکل ناسازگاری بین تفسير هاي صفحات با مرورگرهای متفاوت و ورژن هاي متفاوت مرورگر را در طراحی وب معين نماييم. ما ناچاريم که کدنویسی مجدد انجام دهیم و یا اينكه یک مرورگر را تك کد نویسی نماييم که اگر برای برخي افراد بهره مندي از طراحی وب را غیر ممکن ننمايد، داراي مشكل می‌کند. در این شرايط با ورود یک نرم‌افزار یا سخت‌افزار نو که توانا به مرور صفحات وب است، پیجرهاو PDAها اوضاع بدتر مي شود.

استانداردهای وب ، قانون هاي خصوصي که به وسيله ي سازمانهای مجلل حکم مي شوند را شامل نمي شود. برخی از قسمت های استانداردها بوسيله ي نمایندگان همان بخش ایجاد می گردد : سازندگان مرورگرها، تامین کنندگان محتوا، توسعه دهندگان وب و سازمانهای دیگر.

قبول عمومي استانداردهای طراحی وب در آینده داراي بهترين اعتبار مي شود. ماموریت پروژه استانداردهای وب بهبود مي يابد و ارتقای وب با تشویق سازندگان مرورگرها همراه خواهد بود و صفحات وب به دنبال استانداردها در برنامه‌هایشان برای توسعه دهندگان و کاربران نهایی هستند .

با ذكر دلايلي كه در بالا گفته شد شما كه توسعه دهنده وب هستيد، انگیزه بسياري برای استاندارد بودن طراحی وب ، به كار گيري استاندارد ها پیدا می کنید و در جهت طراحی وب خود را تقویت خواهید کرد .

       
نام شما (*) :
ایمیل شما :
تلفن شما (*) :
کد امنیتی (*) :
پیام شما (*) :

برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.