طراحی وب سایت ریسپانسیو-واکنش گرا

طراحی وب سایت ریسپانسیو-واکنش گرا

طراحی وب سایت ریسپانسیو-واکنش گرا

امروزه فقط داشتن و طراحی سایت کافی نیست زیرا اکثر مشتریان بعد از پایان یافتن کار مربوط به طراحی سایت شان خواهان نسخه موبایل وب سایت نیز هستند و ترجیح می دهند که نسخه موبایل را هم داشته باشند تا راحت تر وب سایت و طراحی سایت مربوط به کار خود را چک نمایند بنابراین به سراغ طراحی وب سایت ریسپانسیو می روند.

بنابراین باید در هنگام طراحی وبسایت به فکر نسخه ی آی فون، تبلت و تلفن های همراه نیز باشیم به گونه ای که رزولوشن در تمامی این مورد ها با هم هماهنگ گردد . باید به نسخه ی موبایل اهمیت دهیم زیرا در چند سال اینده استفاده از موبایل ها بسیار بیش تر از کامپیوتر های شخصی است و اکثر مردم از تلفن های همراه خود برای استفاده از اینترنت بهره می برند .

در طراحی سایت به نقطه ای می رسیم که دیگر نمی شود با ابزارها و رزولوشن های جدید هم گام گشت . برای طراحان وب سایت ها ، ساختن و تهیه ی یک سایت برای هر ابزار با رزولوشن مخصوص به خود شان تقریبا کاری غیر ممکن است و دارای دردسر بزرگی می باشد .

پس در این صورت نباید ان تعداد از مشتری های موبایل را در نظر نگرفت و آن ها را از دست داد . در این حالت ایا گزینه دیگری را در جلوی راه خود خواهیم داشت ؟ چگونه می توانیم مشتری های موبایل و تلفن همراه خود را نگاه داریم و ان ها را در کنار خود داشته باشیم ؟

در این جا است که به سراغ طراحی وب سایت ریسپانسیو می رویم ، در حقیقت طراحی سایت واکنش گرا (طراحی وب سایت ریسپانسیو)روش و شیوه ای می باشد که در آن طراحی وب سایت باید به طریقی انجام گردد که وب سایت شما بدون هیچ گونه و هیچ نوع مشکلی چه از لحاظ رزولوشن و چه پلتفرم و یا موارد متعدد دیگر برای کاربر به نمایش در بیاید و دیده شود .

شاید برای شما هم پیش آمده که در هنگام گشت و گذر در اینترنت و دیدن طراحی سایت ها مخصوصا هنگامی که با تلفن همراه کار می کنید برخی صفحات و طراحی سایتها باز نمی شوند و سازگاری با آنها ندارند، بنابراین کار برای بازدیدکننده از طراحی سایت سخت می شود و کاربر مجبور می شود صفحه طراحی سایت را به بالا و پایین بکشد که باعث می شود محتوای سایت کلا به هم بریزد و غیرقابل استفاده شود و همه این اتفاقات باعث می شود بازدیدکنندگان از ادامه کار با سایت منصرف شوند.

البته با طراحی وب سایت ریسپانسیو این مشکل حل شده و صفحه سایت با اندازه صفحه نمایش تلفن همراه یا تبلت خود را سازگار می کند و کار را بسیار آسان و روان می کند.طراحی سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو به سایتی گفته می شود که اندازه و چیدمان اجزای آن متحرک است و با ابعاد و رزولویشن دستگاه های مختلف قابل تغییر است تا کاربران با داشتن صفحه نمایش کوچک یا بزرگ و متوسط قادر به دیدن سایت باشد.

طراحی وب سایت رسپانسیو نیازمند داشتن قالب ها و تصوایر انعطاف پذیر و استفاده از زبان برنامه نویسی css است، طراحی وب سایت ریسپانسیو به این صورت است که به محض تعویض لپ تاپ کاربر با یک آی پد یا تلفن همراه سایت نیز باید به صورت خودکار با رزولویشن، سایز تصاویر و توانایی های اسکریپت کردن دستگاه جدید خود را سازگاری دهد. به بیان دیگر سایت باید به گونه ای طراحی شده باشد که به تنظیمات مربوط به هر کاربر پاسخ بدهد. با استفاده از طراحی وب سایت ریسپانسیو دیگر لازم نیست برای هر گجت موجود در بازار یک سایت اختصاصی طراحی گردد.

 با ساخت و طراحی وب سایت ریسپانسیو-واکنش گرا دیگر به این موضوع نیاز پیدا نخواهید کرد که برای هر گجت یک طراحی سایت اختصاصی داشته باشید و جداگانه به طراحی سایت مشغول شوید .
در طراحی سایت واکنش گرا که Responsive Web Design نامیده می شود و این روز ها بسیار پرکاربرد است ، ساختار لایه‌های طراحی سایت به صورت شناور ساخته شده و همین امر سبب شده تا تنظیم عرض صفحه، سایز متن و ... در ابعاد مختلف انجام پذیرد و تمامی این فعالیت ها به شکل اتوماتیک انجام می پذیرد و در حقیقت کاری خودکار است .

فلسفه ی استفاده از طراحی سایت واکنش گرا برای تغییر در دستگاه های مختلف است همانند تبلت، موبایل، لپ تاپ، تلویزیون های هوشمند که در واقع با ایجاد تغییر در اندازه ها و تغییر رزولوشن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

تقریبا این روزها همه به دنبال ریسپانسیو کردن طراحی سایت شان هستند و معمولا بعد از اتمام طراحی سایت شان، به دنبال طراحی وب سایت ریسپانسیو و نسخه موبایل سایت می باشند. یک شرکت طراحی سایت خوب باید همان موقع که طراحی سایت را انجام داد بعدش به فکر نسخه ی تبلت و موبایل باشد و در حقیقت این طراحی به گونه ای باشد که رزولوشن همه این موارد با یکدیگر هماهنگ باشد.
در دنیای طراحی سایت، باید به جایی رسید که ابزارها و رزولوشن های جدید را با هم و در کنار هم همگام کرد . زیرا ما قادر نیستیم برای تمام دستگاه ها یک طراحی سایت جداگانه داشته باشیم بنابراین باید از طراحی وب سایت ریسپانسیو استفاده نمود .

طراحی وب سایت ریسپانسیو:

سال 2014 سال طراحی وب سایت رسپانسیو نامگذاری شده بود دلیل این نامگذاری به این علت بود که سایت NasleWeb از زمانهای قبل ظاهری تازه به خود گرفته، به نظر می رسد طراحی عرض صفحه گسترده تر از حد معمول است و با کوچک کردن مرورگر، سایز محتوا نیز تغییر می کند و با عرض صفحه متناسب می شود. البته در طراحی وب سایت ریسپانسیو هدف فقط صرفا زیبایی بصری یا نوآوری فنی نیست، شرکتها الان به دلیل تغییر ذائقه مخاطبانشان مجبور به طرحی چنین سایتهایی هستند تا خوشایند مخاطبانشان باشد.

طراحی وب سایت ریسپانسیو برای هر دستگاهی اعم از رایانه خانگی، لپ تاپ، تلفن های هوشمند و... دیده می شود. و به این صورت عمل می کند که از جستجوی رسانه برای پیداکردن رزولویشن دستگاهی که برروی آن نمایان می شود، استفاده می کند. بنابراین تصاویر و شبکه های انعطاف پذیر کاملا مناسب صفحه نمایش می شوند.از مزیت های طراحی سایت رسپانسیو این است که با طراحی آن وبسایتی دارید که مناسب با هر فضایی است و سازگار با همه مرورگرهای جدید و قدیمی است.

برای استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو باید یک آمیزه ای از قالب و عکس های انعطاف پذیر داشته باشیم و استفاده از کوئری های CSS را نیز بلد باشیم . وب سایت واکنش گرا بودن یعنی زمانی که شخص لپ تاپ خود را یک دفعه با یک آی پد و یا گوشی خود عوض کرد ، وب سایت نیز باید تغییر سایز دهد و به شکلی کاملا خودکار با رزولوشن ، سایز تصاویر خود را تغییر دهد و توانایی های وقف دادن خود با محیط جدید را داشته باشد .

تمام این کار ها به این علت می باشد که سایت باید تکنولوژی لازم را داشته باشد تا تنطیمات مربوط به هر فردی را بتواند به اسانی پاسخ گو باشد و نیاز های مختلف را بر آورده سازد و در واقع طراحی وب سایت ریسپانسیو باشد.اگر این تکنولوژی را داشته باشیم اصلا احتیاجی نیست که برای گجت های مختلف و موجود در بازار یک وب سایت اختصاصی تهیه و طراحی نماییم .

 

طراحی وب سایت ریسپانسیو

به دو شیوه می توان از طراحی سایت رسپانسیو استفاده نمود :

  • ترکیبی از کوئری CSS و استفاده از برخی از افکت های حرکتی در طراحی وب سایت ریسپانسیو

این نظریه به این ترتیب عمل می کند :

شما باید برای طراحی وب سایت واکنش گرا و طراحی وب سایت رسپانسیو از کوئری های مدیا بهره بگیرید در جهت منطبق شدن با عرض مروگر و البته در این صورت باید مداوم سایز مرورگر خود را عوض نمایید تا در حالات مختلف واکنش وبسایت را ببینید و بسنجید ، اما بعد از پیدایش هر نوع جدیدی از کوئری ها ، استایل اول و دوم یک پرش فاحش خواهد داشت . بنابراین باید از افکت های حرکتی CSS برای جلوگیری از این اتفاق استفاده نماییم و مشکل را این گونه حل نماییم .

  • دراپ داون شدن منو در طراحی وب سایت ریسپانسیو

در طراحی سایت با استفاده از شیوه ی دراپ داون کردن در یک منو نیز می توانیم تکنیکی برای طراحی رسپانسیو وب سایت خلق نماییم و به این ترتیب زمانی که پنجره مرورگر باریک شد می شود از این شیوه استفاده کرد .

اگر شخص مورد نظر با دستگاهی کار کند که مجبور شود اندازه صفحه را باریک کند در این حالت منوی ما به شکل dropdown در آمده و انتخاب گزینه ها را برای کاربر و استفاده کننده بسیار راحت تر و ساده تر خواهد کرد .

طراحی وب سایت ریسپانسیو در این روز ها بسیار اهمیت یافته است زیرا اکثر کاربر ها از موبایل های شخصی خود استفاده می کنند حتی بیش تر از استفاده از کامپیوتر های شخصی و خانگی ، با کمک گرفتن از این شیوه می توان کاربران بیش تری را راضی نگاه داشت و به ان ها این فرصت را داد که با کمک گرفتن از این روش به راحتی از دستگاه های دیگر نیز بهره مند گردند .

طراحی وب سایت رسپانسیو انعطاف پذیری بسیار بالا و کارآمدی دارد، همچنین به راحتی با داشتن چنین سایتهایی بازدیدکنندگان از سایت را افزایش دهید.امروزه به دلیل استفاده زیادی که از گوشی های هوشمند و تبلت می شود و اکثر کارها از طریق اینترنت و با این دستگاه ها صورت می گیرد هر روز بر میزان استفاده از این دستگاهها افزوده می شود؛ بنابراین باید سایتهایی طراحی شود که با این دستگاهها مطابقت داشته باشد، طراحی وب سایت ریسپانسیو دقیقا همان چیزی است که این مشکل را رفع می کند.

 

       
نام شما (*) :
ایمیل شما :
تلفن شما (*) :
کد امنیتی (*) :
پیام شما (*) :

برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.