ارزیابی طراحی سایت

ارزیابی طراحی سایت

مراحلي كه در ارزیابی طراحی سایت طي مي كنيم به چه شكلي مي باشد؟
آیا سایتتان عملكرد و بازده مناسب را برای شغل و حرفه شما به همراه ندارد؟ شايد از ديد و نگاه شما طراحی وبسایت تان مناسب باشد و اهدافي كه مد نظر داريد را در طراحی سايت ديده شود و كاربران و مخاطبين شما به راحتي از طراحی سايت تان استفاده كنند ولي بازده و عملكرد متناسب با شغل شما را ايجاد ننمايد.
ارزیابی طراحی سایت به شما کمک می کند که کیفیت را بالا ببرید.

کارشناسان طراحی وب سایت بر اساس تجارب و روال کاری خود در سمت فراهم نمودن طراحی سایتی خوب و تأثير گذار متناسب با يك شغل خاص، کار طراحی را شروع مي كنند و در طي اين راه آپشن هاي بسياري را در بين نظر هاي متفاوت برای یک شغل بر مي گزينند و بيشتر تصمیمات گرفته شده درست و نتیجه مطلوب و ايده آل را خواهد داشت. اما نمي توان صد در صد گفت که آنان در كليه مورد ها طرح جامع و بي عيب را فراهم نمودند (البته بايستي در نظر گرفت كه تصور طراحی سایت جامع و بي عيب که به طور 100 % نياز صاحب سايت را رفع نمايد و براي او بازده و عملكرد ايده آل را به همراه داشته باشد، غير ممكن است). با ارزیابی طراحی سایت می توان صفحات وب کاربرپسند تولید کرد.

ارزیابی طراحی سایت يعني بررسی فيدبك کاربران بعد از اينكه از طراحی سايت ديدن نمودند است و تعيين مي نمايد در طي مراحل طراحي سایت  تصميمات درست كدام يك بوده و آن هايي كه نياز به بازبيني دارند نيز مشخص مي گردد.ارزیابی طراحی سایت در جهت بهبود خدمات سایت استفاده می شود.

روش هاي ارزیابی طراحی وبسایت چيست؟

برای انجام ارزیابی طراحی سایت باید هزينه هاي زيادي را صرف کرد و البته این موضوع آپشن خوبي برای وب سایت های بزرگ و سرمايه دار است. در ادامه مقاله سایت لومیکس ما مراحل اصلی ارزيابي طراحي سايت را با هزینه کمتر براي شما بيان مي نماييم.

طراحی وب سایت

1) مشخص كردن یک طرح يونيك برای ارزیابی طراحی سایت

طرح ارزیابی برای طراحی سایت مي تواند شامل ليستي از كارهايي باشد ، که مدیران پس از طراحی سایت به آن ها عمل مي نمايند. ارزیابی طراحی سایت بایستي بر مبناي آنچه كه شغل شما به آن نيازمند است باشد و شامل موارد زير می باشد :

آیا کاربر مي تواند شغل شما را بعد از 5 ثانیه كه درصفحه اصلی سایت شما قرار گرفته شناسايي نمايد ؟
آیا کاربر شماره تلفن و آدرس شما را مي تواند به آساني پيدا كند ؟
آیا کاربر می تواند محصول و كالايي كه قصد خريد آن را دارد در وب سايت به آساني پيدا كند و در سبد خريد خود اضافه نمايد؟آیا کاربر اين امكان برايش فراهم شده كه محصولات موجود در سايت را با هم مقاسه كند و كالايي كه قيمت ارزان دارد را برگزيند؟و هر كار دیگری که نشان دهنده نیاز شما از سایت مي باشد.این كار ها تا حدي بايد در سایت قرار داده شود تا از طریق ان بتوان نیاز مشتری را بر طرف نمود .

در هر طراحی سایتی ممکن است مقدار این وظایف متفاوت باشد و تمامی این ها به نوع کار وب سایت بر می گردد و از طرق مختلف باید سعی شود تا ارزیابی طراحی وب سایت غیر طبيعي و نا مطلوب نبوده و به درستی انجام گردد .

2) گزينش کاربران خاص برای ارزیابی طراحی سايت

برای ارزیابی طراحی سایت نوع کاربرانی که برمي گزينيم اهمیت ويژه اي به همراه دارد. اگر سایت شما برای گروه خاصي از کاربران در طراحي نادیده گرفته شود این موضوع ممکن است بعدا در سایت مشکلاتی را به همراه داشته باشد.نخستين قانونی که بایستي رعایت كرد این است که کاربرانی بايد پيدا كرد كه تا به حال سايت را مشاهده نكردند و با حرفه شما آشنايي ندارند.

3)حضور صاحبان سایت در ارزیابی طراحی سايت

در اصل شما در ارزیابی طراحی سایت نقشي نخواهيد داشت. توضیح در مورد شغلتان به کاربران در طي فرايند تست نبايد انجام شود و باید به کمک کاربران واقعی ارزیابی شوید .مطالعات بسياري راجع به ارزیابی طراحی سایت به عمل آمده است که مشخص مي نمايد نتيجه هاي بدست آمده از انجام تست ارزیابی فقط بر روي پنج کاربر با نتيجه هاي بدست آمده از انجام همين تست بر روی تعدادبسياري از کاربران تقریباً برابر مي باشد.

4)آنالیز نتایج ارزیابی طراحی سایت

با در نظر نگرفتن تعداد کاربرانی که مورد تست ارزیابی قرار گرفتند ارزیابی طراحی وب سایت نتيجه هاي بسياري را به همراه خواهد داشت که بررسی كردن این نتایج و پيدا كردن مناسب ترين راه حل ممکن به تجربه خوب کارشناسان در این حوزه نيازمند است. تأكيد می شود كه بعد از اينكه نتايج بررسي شد و هر تغییري كه در سایت داده شد، مجدداً طراحی وب سایت را ارزيابي كرد تا مشخص گردد آیا با تغيير هايي كه داده شد مشكلاتي كه قبلاً وجود داشت برطرف شده يا مشكلات جديدي اضافه گرديده است.

نتیجه گیری ارزیابی طراحی سایت

ارزیابی نمودن طراحی وبسایت برای سایت خيلي با اهميت است. احتمالاً شما فکر می کنید که کاربران ، سایت شما را به راحتي درك نموده اند و همان طور که شما در نظر دارید به آن نگاه می کنند .شما می توانید با بهره مندي از ارزيابي طراحی سایت ، اينكه آيا فكر شما صحيح است يا خير را بررسي كرده ؛ و با ایجاد تغييرات جزئي سود خود را افزایش دهید .

       
نام شما (*) :
ایمیل شما :
تلفن شما (*) :
کد امنیتی (*) :
پیام شما (*) :

برای این مطلب نظری ثبت نشده، شما اولین نظر را ارسال نمایید.